Hotelowy savoir-vivre: szwedzki stół

Szwedzki stół to najpopularniejsza forma podawania śniadań w restauracjach hotelowych. Posiłki serwowane w taki sposób dostępne są w ramach bufetu – wiele różnych dań i dodatków znajduje się na jednym dużym stole, z którego można poczęstować się wszystkim, na co ma się ochotę. Warto jednak korzystać ze szwedzkiego stołu z rozsądkiem i zachowaniem zasad savoir-vivre’u. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą uniknąć niezręcznych wpadek.

Jakie potrawy i napoje znajdują się na szwedzkim stole?

Śniadanie w formie bufetu to doskonała okazja na spróbowanie nieznanych dotąd smaków, chociaż nie można zapominać, że podstawowym celem śniadania jest przede wszystkim nabranie energii na cały dzień. Dobrze jest więc zadbać o to, by posiłek był zarówno smaczny, jak i odżywczy – na talerzu nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, pieczywa czy nabiału. Podczas śniadania podawanego jako szwedzki bufet można także napić się kawy, herbaty, wody oraz kompotów i soków (zakres serwowanych napojów może się różnić nie tylko między obiektami, ale też ze względu na wykupioną ofertę).

Pracownik Amber Hotelu z Gdańska podkreśla dodatkowo: „Co ważne, szefowie kuchni przygotowują bardzo różnorodne bufety, ponieważ chcą sprostać też wymaganiom gości, którzy są na diecie albo zmagają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, w tym nietolerancjami pokarmowymi. Ponadto w bufetach śniadaniowych również dzieci powinny znaleźć swoje ulubione smakołyki i zdrowe napoje”.

Zasady korzystania ze szwedzkiego stołu

Z jednej strony nieograniczony dostęp do potraw jest bardzo wygodny, jednak z drugiej – w takiej sytuacji można łatwo popełnić faux pas. Aby uchronić się przed towarzyską gafą, wystarczy zastosować się do kilku zasad:

  • ustaw się w kolejce – w hotelowych restauracjach pory posiłków są precyzyjnie określone, w związku z czym zazwyczaj ze szwedzkiego stołu chce jednocześnie skorzystać wiele osób. Każdy gość musi więc liczyć się z koniecznością poczekania na swoją kolej. Należy także pamiętać, że nietaktowne jest rezerwowanie miejsca w kolejce dla całej rodziny czy wszystkich znajomych;
  • rozsądnie skomponuj posiłek – najpoważniejszą wpadką, którą można popełnić przy szwedzkim stole, jest nałożenie na talerz za dużej ilości jedzenia. Trzeba sięgnąć po tyle potraw i dodatków, by potem nie musieć nic wyrzucać. W razie potrzeby zawsze można zdecydować się na dokładkę. Lepiej podejść do bufetu nawet 2 czy 3 razy, niż od razu wypełnić talerz po brzegi;
  • jeden talerz na jedno danie – przy szwedzkim stole znajduje się stanowisko z naczyniami i sztućcami, które trzeba skompletować przed podejściem do lady z daniami. Goście nie powinni mieszać na jednym talerzu różnych produktów i potraw, np. jajecznicy, słodkich rogalików i owoców. Po dokładkę również należy podejść z nowym kompletem talerzy i sztućców;
  • nie wynoś jedzenia poza restaurację – niektórzy goście podczas śniadania przygotowują dla siebie przekąski na cały dzień. Takie zachowanie jest niedopuszczalne – szwedzki stół pozwala najeść się do syta, ale w restauracji, w ściśle określonych godzinach. Goście chcący spakować jedzenie na wynos powinni poprosić o to obsługę, przy czym muszą pamiętać, że taka usługa najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Wykupienie noclegu ze śniadaniem w formie szwedzkiego stołu to świetne rozwiązanie dla osób, które planują aktywnie spędzać czas i nie mają zamiaru martwić się o przygotowanie wartościowego posiłku o poranku. W różnorodnym bufecie z pewnością każdy znajdzie zdrowe danie, które będzie mu smakowało i zapewni energię na cały dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj