Kuchnia błyszcząca czy matowa?

Kiedy remontujemy kuchnię, prędzej czy później stajemy przed koniecznością zakupu frontów do zestawu kuchennego. Ilość ofert w sklepach jest niesamowita, więc dokonanie wyboru często nie jest łatwe. Lustrzane błyszczące opcje przyciągają wzrok szykownym wyglądem, matowe – lakonizmem i praktycznością. Pomożemy Ci przestudiować główne zalety i wady materiałów, abyś mógł wybrać najlepszą opcję.

Kuchnia matowa – zalety i wady

Wydawać by się mogło, że kilka lat temu matowe opcje elewacji w końcu skapitulowały przed nowością w postaci błyszczącego i lśniącego wykończenia. Teraz takie modele zestawów kuchennych znów są w modzie. Lakoniczne, dyskretne produkty przyciągają swoją wszechstronnością. Potrzebujesz sprawdzonych mebli na wymiar? Zachęcamy do zainteresowania się oferta firmy DynarekMeble.pl.

Niewątpliwe zalety matowej kuchni to:

  • praktyczność. Elewacje tego typu nie wymagają częstego czyszczenia. Zanieczyszczenia i odciski palców nie rzucają się mocno w oczy. Takie fasady nie oślepiają nawet przy jasnym sztucznym oświetleniu, co pozwala zainstalować w kuchni dowolne lampy.
  • szeroki zakres zastosowań. Miękkie, stonowane odcienie harmonijnie komponują się z większością stylów i wnętrz. Również matowe kuchnie tworzą spokojne, komfortowe środowisko;
  • trwałość. Matowe fronty są odporne na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Takie powierzchnie praktycznie nie blakną i nie zmieniają swojego koloru podczas aktywnego użytkowania;
  • duży wybór. W chwili obecnej sklepy zapewniają szeroki wybór materiałów wykorzystywanych jako baza. Powierzchnie matowe mogą być wykonane z płyty wiórowej, MDF, naturalnego drewna, tworzywa sztucznego lub akrylu.

Niestety, oprócz zalet, matowe powierzchnie mają również szereg wad, które również należy wziąć pod uwagę przy wyborze kuchni:

  • wizualna redukcja przestrzeni. Wyciszone odcienie mogą wizualnie sprawić, że mała kuchnia będzie wyglądać na jeszcze mniejszą. Wybierając elewacje matowe, warto zadbać o wysokiej jakości oświetlenie;
  • nie są odporne na detergenty. Stosowanie detergentów czyszczących i na bazie alkoholu jest niepożądane. Ich użycie może wywołać pojawienie się zewnętrznych defektów i przedwczesną utratę koloru. Lepiej jest czyścić zestaw kuchenny miękkimi szmatami lub serwetkami z mikrofibry.

Cechy błyszczącej kuchni

W sklepach i salonach błyszczące kuchnie wyglądają niesamowicie efektownie, niezmiennie przyciągając uwagę. Jakie są zalety i wady tak modnych dziś błyszczących elewacji?

Zalety

  • Możliwość wizualnego powiększenia przestrzeni . Błyszczące powierzchnie pozwalają optycznie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia. Efekt ten uzyskuje się dzięki zdolności elewacji do odbijania skierowanego na nie światła.
  • Szeroka gama kolorów. Możesz łatwo znaleźć żądany odcień. Na rynku istnieje ogromna liczba modeli zarówno monochromatycznych, jak i ozdobionych rysunkami i nadrukami.
  • Łatwość konserwacji. Błyszczące powierzchnie są łatwe do czyszczenia i nie wchłaniają tłuszczu i wilgoci.
  • Trwałość. Fasady nie blakną na słońcu i przy odpowiedniej pielęgnacji nie tracą przez długi czas swojego reprezentacyjnego wyglądu.

Wady

  • Niepraktyczność. Większość modeli wymaga codziennego wycierania powierzchni.
  • Wrażliwość na obciążenia mechaniczne. Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z błyszczącymi elewacjami. Uderzenie może spowodować zarysowania lub odpryski.

W debacie o tym, która kuchnia jest lepsza, matowa czy błyszcząca, nie ma jednej odpowiedzi. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Ostateczny wybór powinien opierać się na ogólnym stylu wnętrza i osobistych preferencjach. Jeśli bliżej Ci do nowoczesnych, jasnych rozwiązań, wybierz błyszczące fasady o nasyconych kolorach. Dla miłośników cichej, przytulnej klasyki idealne są opcje matowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj