Spawarki i stoły spawalnicze? Ich wybór nie jest trudny!

Jakie parametry ma dobra spawarka? Czy stół spawalniczy powinien być ze stali hartowanej? Jeśli w Twojej głowie pojawiają się takie pytanie, świetnie trafiłeś. Przedstawiamy popularne metody spawania i podpowiadamy, jak wybrać stół spawalniczy.

Jakie są typy spawarek?

Na rynku są dwa typy spawarek – transformatorowe i inwertorowe. Te pierwsze mają niską cenę, ale też mniej funkcji. Jakość spawu, jaki powstanie jest uzależniona tu od rodzaju elektrody. 

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku spawarki inwertorowej. To zdecydowanie droższa opcja, jednak oferuje o wiele więcej niż jej transformatorowa siostra. Przede wszystkim tego rodzaju sprzęt jest odporny na wahania parametrów prądu. Jego konstrukcja jest trwała i wytrzymała, więc nawet kiedy zdarzy się amatorski błąd, nie odbije się on negatywnie na rezultacie pracy. 

MIG/MAG, MMA, a może TIG? 

Co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami? To nic innego jak określenie metod spawania. 

Metoda spawania MIG/MAG

MIG/MAG to jedna z popularniejszych metod spawania. Szacuje się, że 65% przemysłowego spawania łukowego wykorzystuje właśnie tę technikę. Spawarka MIG/MAG to nic innego jak migomat – urządzenie wykorzystujące gaz osłonowy obojętny (MIG) lub aktywny (MAG). Spawanie tą metodą zapewnia dobrej klasy spoinę przy niskim koszcie materiałów spawalniczych (z założeniem, że spawacz ma odpowiednie umiejętności). 

Jaki migomat wybrać?

Podczas poszukiwań migomatu na pewno przeglądasz oferty wielu firm. Każda z nich oferuje przecież „niezwodne” i „wysokiej jakości” produkty. Do małego i średniego warsztatu oraz zakładu przemysłowego polecamy migomat Magnum – firmy, która zawojowała rynek w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Produkty te cechuje sprawność, solidne działanie i bogate wyposażenie. Klienci niezmiennie cenią je za funkcjonalność, wytrzymałość i świetny stosunek jakości do ceny.

Metoda spawania MMA 

To najstarsza metoda spawania, która wykorzystuje elektrodę otuloną. Technika ta wymaga określonych umiejętności spawacza, pozwala też na pracę w każdej pozycji, jest więc wygodna. Spawarkę MMA zastosujesz i na wysokościach, pod wodą i na dworze. Pamiętaj jednak, że nie jest odporna na działanie silnego wiatru. 

Uzyskana spoina ma dobrą jakość. Do minusów należy konieczność częstej wymiany elektrody i usuwania żużlu, a także długotrwały proces spawania. Sprzęt MMA to idealny wybór dla amatora lub hobbysty, który dopiero wdraża się w tajniki sztuki spawalniczej. 

Metoda spawania TIG

Metoda TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy wykorzystaniu nietopliwej elektrody wolframowej. Sam proces spawania odbywa się w osłonie gazu chemicznie obojętnego (jego główne zadanie to ochrona elektrody i spoiny przed utlenianiem). 

Do plusów tej techniki spawania zaliczymy możliwość jej zautomatyzowania i zmechanizowania, kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym oraz dobrą jakość spoiny. Minusy? Przy pracach z grubszymi materiałami sprzęt jest mało wydajny i obniża się jego prędkość spawania. 

Stoły spawalnicze – akcesoria niezbędne w warsztacie i nie tylko

Stoły spawalnicze służą do tego, aby podczas procesu spawania można wygodnie na nich oprzeć metalowe elementy. Oczywiście wybierz model z regulacją wysokości. W ten sposób możesz dostosować akcesorium do swojego wzrostu (spawać możesz siedząc lub stojąc). 

Jakie stoły spawalnicze sprawdzą się najlepiej? Zdecyduj się na modele ze stali S355J2+N. Blacha stalowa nie jest hartowana ani ozonowana, ponieważ te dodatkowe powłoki nie są tak naprawdę potrzebne (wpływają jedynie na cenę produktu). 

Stoły spawalnicze ze wzmocnieniami dają gwarancję komfortowej i bezpiecznej pracy. 

A jeśli potrzebujesz wielu miejsc do pracy, wybierz produkty modułowe (z większą liczbą szczelin do mocowania akcesoriów). 

Teraz już wiesz, jaka metoda spawania sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Popularne migomaty i spawarki MMA przeznaczone są dla amatorów, natomiast urządzenia TIG wymagają konkretnych umiejętności. Czy to w przydomowym garażu, czy profesjonalnym warsztacie, podstawą pracy ze spawarkami są stoły spawalnicze. Akcesoria wysokiej klasy wpływają na szybkość pracy oraz na jakość powstałych spawów.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj