Czyszczenie kostki brukowej z różnych zabrudzeń? To nie takie trudne!

Świeżo położona kostka brukowa stanowi idealne dopełnienie posesji. Z biegiem czasu jednak pojawiają się na niej różnego rodzaju zabrudzenia, chwasty i mech. Jak sobie z nimi poradzić? Znamy skuteczne sposoby.

Kiedy i z jaką częstotliwością czyścić kostkę brukową? 

Przydomowa przestrzeń nie prezentuje się estetycznie, kiedy kostka brukowa jest brudna. Pamiętaj, że alejki, podjazdy i chodniki otaczające posesję także wpływają na ogólne postrzeganie budynku. Regularne czyszczenie kostki brukowej jest więc koniecznością. Kiedy najlepiej zabrać się do tego zadania? Bruk czyść 3 razy w roku – przed sezonem wakacyjnym, w jego trakcie oraz po jego zakończeniu. 

Czysta kostka brukowa – element zadbanej posesji

Kostka brukowa to materiał wymagający, dlatego warto o nią dbać w zależności od pory roku. Na wiosnę usuń wszystkie naloty, które powstały jako wynik topniejącego śniegu. Lato to czas, kiedy warto pozbyć się mchu, chwastów i trawy wyrastających spomiędzy kostek. Jesienią dobrze jest oczyścić i zaimpregnować kostkę brukową, przygotowując ją tym samym na nadejście zimy. 

Z kolei zimą regularnie odśnieżaj kostkę. Unikaj jednak posypywania jej solą, ponieważ osłabia ona wewnętrzną strukturę bruku i sprawia, że pojawiają się na nim nieestetyczne osady. Lepszym wyborem jest piasek, który nie niszczy kostki (można go łatwo potem wymieść). 

Czyszczenie kostki brukowej z mchów i chwastów

To prawdziwe wyzwanie, ponieważ wymaga systematyczności. Chwastów i mchu pozbędziesz się, wyrywając je ręcznie. Pamiętaj jednak o tym, aby usunąć także korzenie roślinności. W przeciwnym razie szybko odrośnie. Poza tym korzenie i kłącza mogą unosić się nad powierzchnią kostki, co sprawia, że staje się ona nierówna. Jakie narzędzia przydadzą Ci się do usuwania chwastów i mchu z kostki brukowej? Na pewno warto się zaopatrzyć w:

  • drucianą szczotkę – pozwoli Ci „wyskrobać” niechcianą roślinność z wąskich szczelin 

między kostkami, 

  • palnik gazowy – dzięki niemu usuniesz mech, który skruszy się i sam odpadnie – Tobie pozostanie tylko zmieść jego pozostałości, 
  • preparaty do odchwaszczania – wybierz te dedykowane chodnikom, a nie chwastom – w przeciwnym razie możesz zniszczyć roślinność wokół kostki brukowej. Przydadzą się także naturalne środki, na przykład te na bazie olejku z pelargonii. 

Jak czyścić kostkę brukową z wykwitów?

Wykwity na kostce brukowej pojawiają się w wyniku pleśni, grzybów, ale także naturalnej erozji kamienia (osady wapienne powstają na skutek działania wilgoci). Mimo że nie szkodzą one strukturze kostki, są bardzo nieestetyczne. Dobra wiadomość jest taka, że wykwity z czasem się wypłukują, może to jednak potrwać kilka miesięcy. Jeśli nie chcesz czekać tak długo, po prostu działaj. Co Ci się przyda?

  • myjka ciśnieniowa – dzięki temu urządzeniu szybko pozbędziesz się wykwitów (wystarczy, że wybierzesz myjkę o długiej dyszy – wtedy dodatkowo praca będzie wygodna). Plamy wyjątkowo uporczywe usuniesz, dodając do wody pod ciśnieniem środek chemiczny, 
  • preparaty do czyszczenia kostki – na rynku jest wiele specyfików przeznaczonych do mycia bruku. Pamiętaj tylko o tym, by po ich nałożeniu dokładnie spłukać je z kostki.

Jak usunąć z kostki brukowej plamy z oleju, tynku i… gumy do żucia?

Bywają sytuacje, kiedy na kostkę brukową wyleje się olej silnikowy lub tłuszcz z grilla. Niestety, czas działa tu na Twoją niekorzyść, dlatego musisz szybko reagować i pozbyć się plamy w momencie, kiedy tylko ją zauważysz. Zaciek posyp piaskiem – jego nadmiar wchłonie olej. Potem usuń piasek i wyczyść plamę ciepłą wodą wymieszaną ze środkiem przeznaczonym do czyszczenia kostki brukowej. 

Kiedy na bruki pojawią się plamy z tynku, natychmiast polej je wodą. Potem użyj skoncentrowanego preparatu, najlepiej z kwasem nieorganicznym. Kiedy już go nałożysz, wyszoruj podłoże gąbką lub szczotką. I tu także tak, jak w przypadku usuwania wykwitów, środek należy spłukać wodą. 

Plamę po zaschniętej gumie do żucia (nawet takiej, która już stopiła się z brukiem), wywabisz myjką ciśnieniową. Przyda się także środek z kwasem nieorganicznym. Rozcieńcz go wodą w proporcji 1:15, a następnie wyszoruj powierzchnię kostki. Gdy zaciek jest wyjątkowo oporny, użyj samego skoncentrowanego preparatu. Oczywiście na końcu konieczne będzie spłukiwanie wodą.

Niektóre zabrudzenia na kostce brukowej usuniesz sam. W przypadku, kiedy plamy są stare i nic nie działa, postaw na profesjonalną ekipę. Zanim jednak zdecydujesz się na fachowców, upewnij się, że masz do czynienia z rzetelną i doświadczoną firmą. Takich na szczęście nie brakuje.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj