Odmiany jeżyn przeznaczone do upraw ogrodowych

Jeżyny to owocowe krzewy, które potrafią rosnąć nawet przy polnych drogach czy lasach. Dziki rozsiew to oczywiście nie jedyne ich przeznaczenie – bardzo często hoduje się je także w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Nie są wymagające pod względem warunków hodowlanych, dlatego zaadaptują się w każdym miejscu. Poza tym jego owoce to źródło witamin, minerałów, a także niepowtarzalnego smaku. Jakie wyróżnia się odmiany jeżyn pod uprawę?

Odmiany jeżyn, które można uprawiać w ogrodzie

Dziko rosnące jeżyny różnią się nieco od odmian, które mogą być hodowane w ogrodach. W tym drugim przypadku owoce mogą być o wiele większe. – Dla ogrodowej hodowli największe znaczenie ma to, czy krzew rośnie poziomo, czy pionowo. Te pierwsze da się utrzymywać dzięki specjalnym szpalerom. W obu przypadkach pielęgnacja krzewów będzie się nieco różnić – tłumaczy przedstawiciel szkółki drzew i krzewów.

Do podstawowych odmian jeżyn hodowanych w ogrodzie można zaliczyć:

  • Theodor Reimers – ma aromatyczne, słodkie owoce. Występuje w dużych grupach na bocznych pędach. Zbioru można dokonać od połowy lipca i do końca września,
  • Gazda – ma dużą odporność na przemarzanie; jej kolce są niewielkie i słabe. Owoce dojrzewają pod koniec lipca i w sierpniu, są średniej wielkości, czarne, błyszczące i smaczne,
  • Thornless Evergreen – odmiana bezkolcowa. Liczne owoce średniej wielkości. Dojrzewają dopiero w połowie września,
  • Primocane Reuben – jesienna odmiana. Owoce są podłużne i słodkie. Zbiór następuje na początku września,
  • Navaho – słodko-kwaśne owoce, które są duże i prawie w całości czarne. Pędy bez kolców. W przeciwieństwie od wielu innych odmian, jej pędy rosną w górę.

Jak dbać o jeżyny w ogrodzie?

Jeżyny powinny być posadzone w miejscu, które będzie chronić je przed zimnym i porywistym wiatrem. Nasłonecznienie musi być umiarkowane – należy unikać pełnego słońca lub pełnego zaciemnienia. Krzewy jeżyn szybko się rozrastają, dlatego powinny być oddalone od innych roślin o co najmniej 2 metry. Wystarczy zasadzić tylko jedną sadzonkę. Jeżeli chodzi o glebę, nada się nawet zwykła ziemia ogrodowa, choć na pewno będzie trzeba dodać do niej nieco organicznego nawozu.

To ważne, aby utrzymywać te rośliny w stanie lekko wilgotnym. Zastoje wodne nie są polecane, tak samo jak wysuszanie podłoża. Zachowaniu wilgotnej ziemi będzie sprzyjać ściółka z kory drzewnej. Woda, którą podlewa się jeżyny powinna być miękka. Raz do roku krzewy owocowe mogą być wzbogacane o specjalne minerały, np. w postaci nawozu, obornika lub kompostu. Należy pamiętać także o okazyjnym przycinaniu krzewów. W przypadku pionowo rosnących jeżyn należy ciąć pędy w okresie wiosennym, w przypadku poziomych – latem.

Istnieje bardzo dużo odmian jeżyn. Wszystkie łączy jedno – są bardzo łatwe w uprawie ogrodowej. Poza tym mają naprawdę smacznego owoce, z których można wytwarzać soki, konfitury i różne desery. To dlatego warto w nie zainwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here