Zastosowanie mat rattanowych

Mnogość zalet tworzywa, jakim jest rattan, sprawia, że jest ono od lat szeroko wykorzystywane na balkonach, tarasach, w ogrodach czy branży meblarskiej. Charakterystyczny, pleciony wygląd i wytrzymałość przyniosły rattanowi światową sławę. Obecnie szczególną popularnością cieszą się maty rattanowe. Gdzie znajdują zastosowanie i jakie są ich zalety? Odpowiadamy!

Maty rattanowe czy technorattanowe?

Terminy rattan i technorattan często stosowane są zamiennie, choć są to dwa różne rodzaje tworzywa. Rattan występuje naturalnie w przyrodzie i pozyskiwany jest z palm rotangowych występujących w Azji, Australii czy Afryce. Charakteryzują się one kolczastymi pędami, wyjątkową giętkością oraz niskimi wymaganiami glebowymi czy szybkim wzrostem. To sprawia, że palmy te zaczęto wykorzystywać na szeroką skalę, głównie w meblarstwie. Choć materiał szybko odnawia się w przyrodzie, to jego niezrównoważona eksploatacja przyczyniała się do degradacji lasów, dlatego też jego produkcję w ostatnich latach ograniczono, a ceny produktów z rattanu znacznie wzrosły.

Odpowiedzią na problem z pozyskiwaniem rattanu jest technorattan, znany również jako rattan syntetyczny, czyli tworzywo, które jest nim inspirowane. Jego wygląd jest łudząco podobny do naturalnego rattanu i perfekcyjnie go imituje, choć produkowany jest przez człowieka z wysokiej jakości polietylenu. Ponadto rattan syntetyczny jest tworzywem pozbawionym wad, jakie posiada naturalny rattan i może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Materiał ten, paradoksalnie, uważa się za jeszcze bardziej ekologiczny od naturalnego rattanu. To dlatego, że jego produkcja nie powoduje dalszego zubożenia lasów, a polietylen jest materiałem ekologicznym i w 100% nadającym się do recyklingu – dodaje nasz rozmówca ze sklepu internetowego Sklep-Kwiecisty.pl.

Gdzie sprawdzą się maty rattanowe?

Maty rattanowe, a dokładniej maty z technorattanu, w większości służą jako osłony do ogrodzeń, balustrad balkonowych i tarasowych. Stanowią doskonałą barierę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, śnieg, skrajne temperatury powietrza czy intensywne promieniowanie słoneczne. To pozwala znacząco podnieść komfort przebywania na świeżym powietrzu, nawet w mniej pogodne dni, a także odpowiednio zabezpieczyć uprawiane w ogrodzie czy na balkonie rośliny. W wielu domostwach służą także zwiększeniu prywatności i ochronie przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów, bądź zasłonięciu nieestetycznych elementów znajdujących się poza posesją.

W wielu przypadkach maty rattanowe stosowane są również jako element dekoracyjny, pozbawiający balustradę czy ogrodzenie niechcianych prześwitów. Wiele osób stosuje je również w mniej oczywistych miejscach, jak na przykład wiaty na drewno, aby ochronić drewno opałowe przed zmoknięciem. Dostępne są w różnych kolorach, najczęściej odcieniach szarości i brązu, dlatego bez trudu możemy je dopasować do wyglądu elewacji budynku bądź skomponować z meblami ogrodowymi. Ponadto maty z technorattanu stosuje się do produkcji mebli, donic ogrodowych czy osłon.

Jakie są zalety mat rattanowych?

Maty z technorattanu są niezwykle lekkie i wytrzymałe. Ich przewagą nad matami z naturalnego rattanu jest to, że można je z powodzeniem stosować na zewnątrz, a ich trwałość określana jest na minimum 10 do 15 lat. Technorattan jest materiałem elastycznym, dzięki czemu można go dopasować do dowolnej powierzchni. Jest także wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, wilgoć czy promieniowanie UV, dzięki czemu nie traci na wyglądzie, nie blaknie, nie odkształca się i nie niszczeje, nie wymagając przy tym specjalnej pielęgnacji. W dodatku utrzymanie mat z technorattanu w czystości jest niezwykle proste – lekkie zabrudzenia można usunąć dzięki odkurzaniu lub przetarciu wilgotną szmatką, a w przypadku silnych zabrudzeń wystarczy zastosować łagodny środek czyszczący.

Montaż mat z technorattanu jest bardzo łatwy. Wystarczy użyć do montażu specjalnych opasek zaciskowych, zszywek tapicerskich lub gwoździ czy wkrętów. W przypadku montowania mat na ogrodzeniu posesji wystarczy jedno mocowanie co 15 cm. Mogą stanowić jednolitą osłonę lub być przeplatane między barierkami. Na rynku dostępne są głównie maty w rolkach o długości nawet do kilkudziesięciu metrów, które można dowolnie przycinać, ponieważ zostały one zabezpieczone termicznie przed strzępieniem i zabieg ten nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia rattanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here