Jak działa korytarz życia na drodze

Życie jest najcenniejszym darem, a każda sekunda w okolicznościach akcji ratowniczej może być zbyt kosztowna. Dlatego bardzo ważne jest utworzenie pojazdom uprzywilejowanym szybkiego przejazdu. Korytarz ratunkowy tworzy się w celu pozostawienia wolnego miejsca służbom ratowniczym. Jest bardzo ważny w przypadku autostrad i ekspresówek ze względu na to, że nawet mała kolizja może spowodować bardzo duży korek. O czym nie można zapominać, robiąc korytarz ratunkowy?

Regulacje prawne

Korytarz ratunkowy uregulowany prawnie jest między innymi w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Szwajcarii i w Polsce.

W Polsce po raz pierwszy regulacja prawna dotycząca korytarza życia, pojawiła się w kodeksie drogowym w październiku 2019 roku.

Jak działa korytarz ratunkowy?

Warto wspomnieć, że każdy każdy kierowca ma obowiązek stworzenie korytarza życia pojazdom uprzywilejowanym. Rozumie się przez to, że osoba kierująca pojazdem ma obowiązek niezwłocznie usunąć pojazd z drogi lub w razie potrzeby zatrzymać się.

W wypadku natężonego ruchu uczestnik ruchu drogowego, który porusza się lewym pasem na jezdni dwupasmowej musi zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Natomiast kierowca , który jest na prawym pasie jest zobowiązany do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasa.

Osoba kierująca pojazdem ma także możliwość zjechać na pobocze lub pas rozdzielający.

Osoba kierująca pojazdem może wrócić do normalnego toru jazdy dopiero, gdy pojazd uprzywilejowany przejedzie.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu w Polsce grozi mandat karny w wysokości dwustu złotych, a w Niemczech nawet do trzech tysięcy euro.

Tworzenie korytarza życia efektywnie skraca czas dojazdu pojazdów uprzywilejowanych do miejsca wypadku. Gdyby nie korytarz większe samochody, takie jak wozy strażackie nie miałyby możliwości szybszego dojazdu na miejsce wypadku, korzystając jedynie z pasa awaryjnego. Korytarz ratunkowy może skrócić drogę nawet o sześć minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here