Wilgoć w budynku - jak rozwiązać problem?

Zakupiłeś stary dom, w którym występuje wilgoć? Zdecydowanie masz spory problem. Niemniej jednak istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się wilgoci. Jakie? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Wilgoć w domu – jakie przyczyny?

Wśród głównych przyczyn pojawiania się jej w domach można wskazać nieodpowiednio wykonaną izolację cieplną, brak cyrkulacji powietrza, przeciekanie dachu, działanie wód opadowych, a także źle działające ogrzewanie.

Jak skutecznie zapobiec pojawieniu się wilgoci?

Po pierwsze zawsze konieczne jest by usunąć powód podmakania. Dopiero wtedy można przystąpić do usuwania jej ze starego domu. Zawsze jednak będzie się to łączyło z zabiegami technicznymi i wydatkami. Ich wielkość zależeć będzie z skalą kwestii wilgotności oraz kondycji domu.

Jeżeli przyczyną wilgoci jest przeciekający dach, należy go uszczelnić. gdy borykamy się z zawilgoceniem pochodzącym od ścian, konieczne będzie wykonanie, oczyszczenie lub wymiana orynnowania i odprowadzenie wody atmosferycznej z dala od obiektu za pomocą rur spustowych i drenażowych.

Jak pozbyć się wilgoci z budynku?

Wilgoć pochodząca z ziemi jest przypadkiem wymagającym poważnych inwestycji w istniejący dom. Wymagane będzie wykonanie przekładki poziomej, w formie tak zwanej „podcinki”, lub nieco droższej, ale nie tak pracochłonnej metody – iniekcji mikrokrystalicznej. Zasadne też będzie wyburzenie starych klepisk, zrobienie świeżych podkładów podpodłogowych, izolacji przeciwwilgociowych i nowych posadzek. Także w kwestii fundamentowania może okazać się niezbędne wykonanie napraw i sprawienie izolacji.

Nieraz w starych domach wystarczy zbudowanie działającej wentylacji i problem zawilgocenia, jeśli nie jest mocno zaawansowany, powinien zaniknąć.

Po zlikwidowaniu źródła wody (jeśli łączy się z zagrzybieniem i korozją ścianek lub boazerii), należy je odbić i dokonać dezynfekcji z użyciem środków przeciw pleśniowych i, ewentualnie, napełnienie ozonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj