Zabawa halloweenowa dla dzieci

Przez wielu Halloween postrzegane jest nie jako święto, ale desperacka próba upodobnienia się do Stanów zjednoczonych, skąd święto ta pochodzi. Trudno jest określić, czy to słuszna interpretacja, ponieważ świat stał się globalną wioską, a co za tym idzie – pewne zachowania czy tradycje rozprzestrzeniają się po całej Ziemi i nie ma chyba takiego zakątka, gdzie przynajmniej jedna osoba nie chciałaby przenieść ich na swój grunt i upowszechnić.

Odbiór Halloween w Europie

Owszem, dla nas w Europie Halloween to kolejne komercyjne święto, nastawione bardziej na zysk sklepów, które sprzedają halloweenowe gadżety czy maski, niż na cokolwiek innego. Europa posiada bowiem inną historię i inne wartości. Dlatego my obchodzimy pierwszego listopada Święto Zmarłych, a Amerykanie w ostatnim dniu października bawią się w wywoływanie duchów i zbieranie cukierków w sąsiedztwie. Co kraj, to obyczaj, można więc skwitować i zamknąć temat. Jednak co zrobić, kiedy nasze własne dziecko oznajmia, że będzie miało w szkole imprezę halloweenową i chce mieć na niej najstraszniejszy strój? Lub gdy nastolatek/nastolatka chce zrobić taką imprezę w domu, aby wspólnie z przyjaciółmi opowiadać sobie straszne historie i po prostu dobrze się bawić?

Zabawa halloweenowa dla dzieci

Wyjścia są wówczas dwa: albo nie posyłamy pociechy do szkoły i dajemy jej szlaban na spotkania ze znajomymi, albo… Zgadzamy się na pomoc dziecku i organizację halloweenowego przyjęcia. Jako rodzic mamy oczywiście przewagę nad dzieckiem i możemy nie wyrazić zgody na takie zabawy, jednak czy miałoby to jakiekolwiek racjonalne uzasadnienie? Wydaje się, że nie. Dlatego zamiast wymyślać kolejne powody, dla których dziecko nie może się przebrać za wampira, możemy raczej pomyśleć, jak zrobić dekoracje na halloween, aby impreza organizowana przez nie wypadła jak najlepiej w oczach zaproszonych kolegów i koleżanek?

Starsze dziecko niewątpliwie doceni pomoc w przygotowaniu poczęstunku i dekoracji, natomiast młodsze będzie bardzo szczęśliwe, jeśli zabierzemy je do sklepu i kupimy mu strój wilkołaka bądź ducha, a do tego jeszcze zabierzemy do domu razem z przebraniem nastrojowe dynie na Halloween.
Można się wzbraniać przed obchodzeniem pogańskiego, pełnego komercji święta – my, dorośli, mamy do tego pełne prawo. Jednak dzieci mają również prawo do zabawy, zatem nie odbierajmy im esencji dzieciństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj