Ozonowanie - na czym polega?

Ozonowanie jest to forma dezynfekcji wykorzystująca ozon. Co to jest ozon? Jest to alotropowa forma tlenu. Posiada właściwości odkażające (aseptyczne) oraz trujące (toksyczne), dlatego chętnie wykorzystywany do odkażania (dezynfekcji) wody. Wyjaśnienie: Tak jak wspomniałem wyżej ozon jest to alotropowa odmiana tlenu. Mamy dwie odmiany tlenu: tlen będący jednym z podstawowych składników powietrza, którym oddychamy, oraz ozon. (Gdzie i kiedy występuje ozon wyjaśnię trochę dalej). Tlen, którym oddychamy składa się z dwóch atomów tlenu. Ozon składa się z trzech atomów tlenu. Ozon w postaci warstwy nazywanej warstwą ozonową występuje w stratosferze (na wysokości 40-50 kilometrów) od powierzchni ziemi. Tam ozon przechwytuje promieniowanie nadfioletowe zmierzające od Słońca do Ziemi. Dzięki swoim właściwościom oksydacyjnym (utlenianiu fotochemicznemu) wspomniana wyżej warstwa ozonowa przechwytuje promieniowanie nadfioletowe bardzo szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale dla wszelkich organizmów żywych.

Często mówi się o dziurze ozonowej w miejscach, gdzie atmosferze brak jest warstwy ozonowej. Ozon występuje także w atmosferze bliżej Ziemi po wyładowaniach atmosferycznych w trakcie burzy. Ten ozon jest zanieczyszczeniem powietrza. Może przyczyniać się do chorób dróg oddechowych, kłopotów z oczami, może też powodować: choroby układu krążenia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, senność, oraz ból głowy. Zbyt duża ilość tego przyziemnego ozonu przyczynia się do większej korozji metalu, oraz do niszczenia roślinności.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to przede wszystkim dezynfekcja wody, ale nie tylko. Po raz pierwszy spotkałem się z efektami ozonowania wody wiele lat temu, kiedy często przejeżdżałem przez Wrocław wracając z wczasów esperanckich w Międzygórzu. Wtedy stwierdzałem, że herbata barze na Dworcu Kolejowym we Wrocławiu jest niesmaczna. W odpowiedzi na moją uwagę na ten temat poinformowano mnie, że taka musi być, bo jest ozonowana. Nigdzie nie spotkałem herbaty sporządzanej z tak niesmacznej wody. Dziś wiem, że to ozonowanie było i jest konieczne dla zdrowia mieszkańców. Jest także zdrowsze od chlorowania stosowanego w innych miastach do dezynfekcji wody pitnej.

Oczywiście dziś zakres zastosowania ozonu do dezynfekcji się znacznie zwiększył. Przy pomocy ozonowania można dezynfekować mieszkania, samochody, biura, miejsca, gdzie przebywają dzieci (żłobki, przedszkola, szkoły), zakłady gastronomiczne, hotele, szpitale, przychodnie.

Dezynfekcja

Dezynfekcja przy wykorzystaniu ozonu pomaga usunąć wirusy, bakterie, grzyby, pleśń, różne alergeny (na przykład roztocza), nieprzyjemne zapachy. Dezynfekcję przy pomocy ozonowania po koronawirusie wykonywana jest w mieszkaniach, biurach i w innych obiektach.

Uwaga: Podczas ozonowania w pomieszczeniach nie mogą przebywać: ludzie, zwierzęta, ani rośliny.

Sprawdź ofertę: Ozonowanie Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here