Czy odbiór mieszkania z pomocą fachowca jest dobrym pomysłem?

Odbiór techniczny kupionego mieszkania od developera to kulminacyjny moment całej inwestycji. To właśnie po jego zakończeniu możemy odebrać klucze i rozpocząć w mieszkaniu zaplanowane prace wykończeniowe. Odbioru technicznego możemy dokonać sami lub z pomocą zatrudnionego specjalisty od odbioru mieszkań, najczęściej osoby z uprawnieniami inspektora budowlanego. W artykule doradzamy, czy warto jest zatrudnić do pomocy specjalistę.

Na czym polega i jaki jest cel odbioru technicznego mieszkania?

Przeprowadzenie wraz z klientem odbioru technicznego mieszkania to obowiązek, który narzuca na deweloperów ustawa z 2011 roku. Jego celem jest podpisanie ma koniec spotkania wraz z przedstawicielem dewelopera protokołu zdawczo-odbiorczego i otrzymanie od niego kompletu lub kompletów kluczy. Zanim jednak dojdzie do złożenia podpisów, najpierw nabywca powinien się dokładnie przyjrzeć otrzymanej nieruchomości i sprawdzić, czy na pewno wszystko w niej jest tak, jak powinno i jak zostało określone w otrzymanych podczas zakupu planach. Odbiór techniczny mieszkania jest czasem, w którym klient może zgłaszać wszystkie zauważone przez siebie wady dotyczące wykonania i wykończenia nieruchomości.

Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą, która obecnie kończy kolejny etap budowy Osiedla Pszczelin w Brwinowie pod Warszawą:

Jeżeli wskazane podczas odbioru technicznego mieszkania usterki są poważne i w celu ich naprawy konieczne będzie przeprowadzenie przez firmę budowlaną większych prac, wtedy podpisanie protokołu i otrzymanie kluczy może się opóźnić. W niektórych przypadkach jednak zgłoszone usterki są na tyle niewielkie, że na ich usunięcie nie trzeba czekać zbyt długo i nie będzie to miało wpływu na przesunięcie odbioru mieszkania.

Pomoc specjalisty od odbioru mieszkań nie do przecenienia!

Nie każda osoba zna się na budowlance i w związku z tym nie każdemu jest łatwo sprawdzić, czy wszystkie wykonane w odbieranym mieszkaniu prace na pewno zostały wykonane tak jak powinny i czy całość realizacji zgadza się z otrzymanymi od dewelopera planami. Żeby sobie w tym pomóc można jednak skorzystać z pomocy specjalisty, który ma doświadczenie w tego typu zadaniach i będzie doskonale wiedział, na co zwrócić uwagę i potrafił dostrzec ewentualne błędy. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli później samemu naprawiać zauważonych uszkodzeń, tylko zrobi to za nas realizująca inwestycję firma budowlana i to jeszcze przed odbiorem i wykończeniem przez nas nowego mieszkania.

Zatrudniony przez nas inspektor budowlany po wcześniejszym zapoznaniu się z planami mieszkania będzie dokładnie wiedział, na co trzeba zwrócić uwagę, sprawdzi, czy wszystkie podłogi i ściany są proste, czy dobrze działa wentylacja oraz czy zastosowane elementy wykończeniowe na pewno nie mają żadnych uszkodzeń. To sprawi, że zanim wejdziemy już do „swojego” mieszkania, wszystko w nim zostanie naprawione i doprowadzone do takiego stanu jak powinno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj