Czy patelnie teflonowe są bezpieczne dla zdrowia?

Powłoka teflonowa stanowi najpopularniejszy wybór wśród nabywców patelni. Zapewnia komfort, którym może poszczycić się niewielka ilość innych rozwiązań: nieprzywieralność przygotowywanych potraw. Czy jest jednak całkowicie bezpieczna dla żywności, a co za tym idzie – ludzkiego zdrowia? Warto przyjrzeć się kwestii jej rzekomej szkodliwości oraz wpływie zastosowanych materiałów.

Popularny teflon fachowo określany jest jako politetrafluoroetylen (PTFE). Tworzy idealnie gładką, nieprzywierającą powłokę patelni, dzięki czemu można na niej smażyć z ograniczoną ilością tłuszczu. Tego rodzaju powierzchnia oddziałuje także na komfort czyszczenia – łatwo się ją myje, korzystając ze stosunkowo niewielkiej dozy płynu. Badania dotyczące negatywnego wpływu naczyń o takich właściwościach koncentrowały się na obecności kwasu perfluorooktanowego (PFOA), który niegdyś był wykorzystywany do ich produkcji. To substancja posiadająca związek z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak zaburzenia pracy tarczycy, uszkodzenia płuc, a nawet rak jąder. Czy we współczesnej produkcji patelni wciąż wykorzystuje się jednak omawiany związek chemiczny?

Czy teflon stanowi zagrożenie dla zdrowia? 

Z PFOA zrezygnowano w 2013 roku. Udowodniono, że wspomniany kwas posiada szkodliwy wpływ na żywność oraz zdrowie człowieka. Dzisiaj powłoki teflonowe są całkowicie pozbawione tego związku, a co za tym idzie – nie stanowią większego zagrożenia. Korzystanie z nich nie wywołuje poważnych dolegliwości. Problem z PFOA polegał na tym, że pomimo wysokiej temperatury zastosowanej podczas produkcji, jego część zostawała w wytwarzanym naczyniu. Co więcej, substancja pozostawiała ślad w badaniach krwi – zdecydowana większość (98%) próby nosiła w sobie echo użytkowania tak wykonywanych patelni. W następnych latach wyeliminowano kwas, jednak wciąż istnieją pewne okoliczności, które nie sprzyjają nieprzywierającym powłokom – tłumaczy pracownik e-sklepu Porcelana24.pl.

Jak dbać o patelnie z teflonową powierzchnią? 

Warto podkreślić, że PTFE może wywoływać negatywne reakcje zdrowotne tylko pod jednym warunkiem: jeżeli temperatura smażenia przekracza 300˚C, co jest raczej relatywnie rzadkim zjawiskiem. Wówczas wdychane opary mogą doprowadzić do tymczasowych, nieprzyjemnych dolegliwości, które nieczęsto prowadzą do poważniejszych schorzeń. Aby jak najbardziej ograniczyć potencjalny, negatywny wpływ, trzeba należycie dbać o patelnie teflonowe. Zaleca się unikać dłuższego przechowywania w nich jedzenia, zaś po użyciu stosunkowo szybko umyć. Niepożądane są resztki żywności, chowające się np. przy rączce naczynia. Warto przy tym unikać drucianych gąbek i ostrych szczotek, które mogą naruszyć powłokę. Należy delikatnie czyścić powierzchnię, najlepiej okrągłymi ruchami za pomocą letniej wody.

Podczas gotowania trzeba ograniczyć sytuacje, kiedy patelnia postawiona na odpalonej kuchence jest pozbawiona jakichkolwiek składników, nawet oleju. W ten sposób trudniej kontrolować jej temperaturę. Warto również unikać silnego natężenia ognia lub wysokich ustawień płyt indukcyjnych. Do mieszania i nakładania potrawy należy używać drewnianych szpatułek bądź łyżek, ewentualnie silikonowych szczypiec lub innych przyborów – w ten sposób ogranicza się ryzyko zadrapań. Uszkodzona powłoka teflonowa stanowi przesłankę o konieczności wymiany naczynia. Dobrą praktyką jest zadbanie o prawidłową cyrkulację powietrza w kuchni – poprzez systematyczne wietrzenie pomieszczenia można pozbyć się potencjalnie szkodliwych oparów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj