Jakie tapety nie nadają się do malowania?

Malowanie tapet to szybki i tani sposób odświeżania ścian. Praktycznie każda dobrze przyklejona, nieuszkodzona tapeta nadaje się do pomalowania. Kluczową kwestią jest technika aplikacji farby i to, jakich użyjesz farb. Inaczej maluje się tapety papierowe, inaczej winylowe, a jeszcze inaczej tapety z włókna szklanego. Dowiedz się, od czego zależy sukces malowania tapet.

Malowanie tapet budzi zainteresowanie wszystkich osób, które chcą uniknąć pracochłonnego zrywania starych i nakładania nowych tapet. Jeszcze więcej pracy kosztuje przygotowanie ściany po zerwaniu tapet pod malowanie farbą. Jeżeli ścianę pokrywają klasyczne tapety do malowania, to wystarczy je dokładnie umyć i odtłuścić, a następnie nałożyć warstwę świeżej farby. Znacznie trudniej ocenić przydatność do malowania zwykłej tapety papierowej czy winylowej.

Jakie tapety są najlepsze do malowania?

Najlepsze do pokrycia farbą są tapety specjalnie do tego stworzone. Tapety z włókna szklanego można malować wielokrotnie, za każdym razem uzyskując doskonały efekt. Tego typu tapeta jest odporna na uszkodzenia mechaniczne (rozrywanie, przecieranie), nie rozmięka i nie deformuje się. 

Często stosowaną praktyką jest malowanie tapet winylowych. Pokrywając farbą tapety z wypukłym wzorem ze spienionego PVC, można uzyskać znakomite efekty. Jednak warunkiem powodzenia jest brak uszkodzeń tapety. Po przemalowaniu na jednolity kolor każdy ubytek, każde drobne pęknięcie będzie znacznie lepiej widoczne niż na tapecie w oryginalnych kolorach. Niezadowalające efekty może też dać malowanie gładkich tapet winylowych. Wymagają one nałożenia kilku warstw farby, aby uzyskać pełne krycie koloru. Po wyschnięciu farby może okazać się, że powłoka jest podatna na uszkodzenia, że łatwo pęka i złuszcza się z tapety.

Malowaniu świetnie poddają się tapety papierowe. Należy jednak pamiętać, że papier powinien być odpowiednio zaimpregnowany w celu zabezpieczenia przed wnikaniem wody. W przeciwnym razie w trakcie malowania może dojść do rozmoczenia i rozwarstwienia tapety, co zniweczy szansę na uzyskanie dobrych efektów estetycznych.

Wiedząc, jakie tapety nadają się do malowania, można łatwo sformułować odpowiedź na pytanie, jakich tapet nie warto malować. Fachowiec reprezentujący sklep z tapetami Kraina Barw w Warszawie nie ma wątpliwości, że najważniejszym przeciwwskazaniem jest uszkodzenie tapety: – Dziury, ubytki i rozdarcia dyskwalifikują tapetę jako powierzchnię do malowania. Równie kłopotliwe do zamalowania mogą okazać się tłuste plamy: jeżeli tłuszczu nie uda się całkowicie usunąć, to może on przebijać nawet przez kilka warstw farby. Przeznaczona do malowania tapeta musi też idealnie przylegać do ściany. 

Czym malować tapety?

Do malowania tapet fakturowanych nadaje się wałek z miękkim włosiem. Jeżeli wzór na tapecie jest wypukły, reliefowy, to najlepszy będzie pędzel szczecinowy. Można też użyć gąbki: aplikacja farby polega na tapowaniu, czyli dociskaniu zamoczonej w farbie gąbki do powierzchni tapety. Niezależnie od tego, jaką technikę malowania zastosujesz, staraj się unikać kontaktu ostrych krawędzi narzędzi z podłożem: uszkodzona tapeta, w przeciwieństwie do powierzchni tynku gipsowego, jest praktycznie niemożliwa do naprawienia.

Nie ma specjalnych farb przeznaczonych wyłącznie do malowania tapet. Do odświeżenia powierzchni papierowej, winylowej czy z włókna szklanego możesz użyć każdej wodnej farby emulsyjnej. Z dobrym skutkiem można aplikować na tapety farby akrylowe i lateksowe do ścian i sufitów. Jeżeli chcesz poprawić właściwości użytkowe malowanej tapety, użyj farby odpornej na szorowanie. Jeszcze skuteczniejszym zabezpieczeniem jest nałożenie na pomalowaną tapetę wodoodpornego lakieru. Godnym polecenia preparatem jest Aqua Ceramic Plus: wodorozcieńczalny lakier, który po wyschnięciu tworzy powłokę niewrażliwą na wodę i detergenty. Można go zmywać i szorować. Jest tak odporny, że skutecznie zastępuje okładziny ceramiczne w strefach mokrych w łazienkach i kuchniach.

Podsumowując: nie należy obawiać się malowania tapet. Do odświeżenia farbą nadają się nie tylko tapety z włókna szklanego, ale także tapety winylowe i papierowe. Natomiast stanowczo nie należy malować tapet z nieimpregnowanego papieru, brudnych, uszkodzonych lub odklejających się od ściany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here