W logistyce i transporcie szybki przesył informacji to podstawa. Czy sieć 5G ma na to wpływ? Sprawdź i dowiedz się, dlaczego sieć piątej generacji może pobudzić rozwój logistyki i transportu.
Na czym polega technologia 5G?
Technologia nieustannie się rozwija. Do Internetu jest podłączonych coraz więcej sprzętów i urządzeń, co z kolei powoduje przeciążenie sieci. Rozwiązaniem tego problemu jest technologia 5G, czyli sieć komórkowa piątej generacji. 5G to najnowszy standard technologii mobilnej, zastępujący sieć 4G/LTE. Cechuje się ona znacznie większą szybkością i przepustowością niż 4G oraz inne stosowane do tej pory standardy.
Sieć 5G jest w stanie obsłużyć ogromną liczbę urządzeń i użytkowników bez odczuwalnych opóźnień. Oznacza to, że technologia ta skraca do minimum czas, jaki mija od przesłania pakietu danych przez nadawcę do jego dotarcia do odbiorcy. Dzięki temu komunikacja między urządzeniami odbywa się niemal w czasie rzeczywistym. Ile urządzeń jednocześnie może obsłużyć sieć 5G? Podczas gdy w sieci 4G może działać około 4000 urządzeń na kilometr kwadratowy, w 5G problemem nie jest obsługa nawet miliona urządzeń na tej samej powierzchni.
Jakie znaczenie dla logistyki i transportu ma sieć 5G?
Korzyści z zastosowania sieci 5G są dostrzegane nie tylko w życiu codziennym (podczas np. grania w chmurze lub pobierania plików), ale też w tworzeniu inteligentnych miast (np. zarządzanie sygnalizacją świetlną) i biznesie (np. przy wideokonferencjach). Sieć piątej generacji otwiera też drzwi do rozwoju Internetu rzeczy (IoT), gdzie urządzenia elektroniczne komunikują się ze sobą i wymieniają dane.
Czy sieć 5G wpływa też na transport i logistykę? Warto przede wszystkim uświadomić sobie, jak istotnym aspektem działalności firm z tej branży jest sprawna komunikacja oraz bezproblemowy przesył danych. Utrzymanie stabilności procesów logistycznych wymaga analizowania ogromnych ilości informacji. Łańcuchy dostaw funkcjonują bowiem w oparciu o niezwykle skomplikowane systemy, w obrębie których cały czas migrują informacje o m.in. położeniu towarów, środkach transportu, a nawet temperaturze panującej w przestrzeni ładunkowej. Złożoność oraz ilość danych sprawiają, że nawet najmniejsze opóźnienia w ich dostarczeniu wpływają na ciągłość procesów w firmie.
Korzyści z wykorzystania sieci 5G w logistyce i transporcie
Branża transportowo-logistyczna widzi w technologii 5G duże szanse na rozwój. Jakie dokładnie efekty może przynieść jej upowszechnienie?
- Lepsza widoczność w łańcuchu dostaw dzięki natychmiastowemu wglądowi w poszczególne procesy.
- Efektywniejsze zarządzanie flotą pojazdów.
- Optymalizacja tras przejazdu.
- Skuteczniejsze planowanie dzięki większej liczbie czujników udostępniających dane.
Łączenie z siecią różnorodnych maszyn i systemów pozwala na kontrolę i optymalizację każdego procesu zachodzącego w firmie. Przesył danych w czasie rzeczywistym jest niezwykle ważny właśnie w logistyce i transporcie, gdzie czas i efektywność są na pierwszym miejscu.
Kierunki rozwoju logistyki i transportu dzięki 5G
Sieć 5G pozwoli na wprowadzenie rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się jedynie fantastyką naukową. Jednym z nich jest AR, czyli rzeczywistość rozszerzona. To system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo, który znajduje zastosowanie m.in. w logistyce. W jaki sposób? Dzięki AR pracownik magazynu zobaczy w telefonie np. wizualizację ścieżki dojścia do konkretnego regału.
W przypadku transportu sieć 5G umożliwia także rozwój technologii V2X, czyli Vehicle-to-everything. Pojazdy stają się w tej koncepcji częścią Internetu rzeczy. Na czym to polega? V2X ma sprawić, że samochody będą komunikować się ze sobą i swoim otoczeniem przy pomocy stałego dopływu danych. Zgodnie z nią auta mają otrzymywać informacje pochodzące m.in. z czujników, kamer oraz systemów operacyjnych innych pojazdów, tworząc w ten sposób wspólną sieć komunikacyjną. Wpłynie to z kolei na bezpieczeństwo na drogach, pozwalając na szybki i bezproblemowy transport towarów.
Rewolucja w komunikacji, która pobudza rozwój
Szybki Internet i błyskawiczny przesył danych mają ogromne znaczenie w przypadku logistyki i transportu. Z jakich rozwiązań warto więc skorzystać? Najlepiej zaufać specjalistom, którzy przygotują szytą na miarę ofertę. Świetnym przykładem jest INEA. To dostawca usług telekomunikacyjnych, który oferuje nie tylko Internet światłowodowy, ale także telefonię mobilną (w sieci 5G) i stacjonarną oraz usługi z zakresu Data Center i Smart City. Jeśli potrzebujesz indywidualnych rozwiązań, możesz też skorzystać z tworzonych specjalnie dla Ciebie Rozwiązań Projektowych dla biznesu. To prosty sposób na to, aby dostosować firmę do wymagań współczesnych czasów.