Dlaczego warto zdecydować się na gotowe spółki do kupienia?

Jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia biznesu jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy wiesz, dlaczego warto jest kupić gotową spółkę, zamiast zakładać ją od zera?

Minimum formalności

Gotowa spółka ma już wszystkie niezbędne dokumenty, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. Mowa tutaj o numerze NIP, REGON czy KRS. Zazwyczaj istniejące już spółki posiadają swój adres korespondencyjny i adres rejestracji. Co to oznacza dla kupującego? Przede wszystkim minimum formalności, jakich musi dopełnić w związku z samą spółką. Spółka z o.o. może mieć formę spółki z historią, czyli spółki, która była aktywna na rynku, ale w pewnym momencie została zbyta przez właścicieli. Spółka może być także spółką czystą, czyli zarejestrowaną, przygotowaną do prowadzenia biznesu i nieposiadającą żadnej historii.

Zalety kupna gotowej spółki

Zakup gotowej spółki ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który nie chce czekać, aż biznes się rozkręci. Poza tym zakup gotowej spółki to spora oszczędność czasu. Zarejestrowanie nowej spółki wiąże się z wieloma formalnościami, a w przypadku zakupu spółki już istniejącej, od razu po jej nabyciu można zająć się tym, co naprawdę ważne, czyli jej rozwojem. Kupując gotową spółkę, dostajemy w pakiecie wszystkie koncesje i pozwolenia, których uzyskanie również wiąże się z wieloma formalnościami i bardzo długim czasem oczekiwania na ich przyznanie. Gotowe spółki posiadają udokumentowaną historię handlową i bankową, co umożliwia ewentualne zaciągnięcie kredytu lub leasingu. Ma to znaczenie także w przypadku starań o otrzymanie dofinansowania z UE, gdyż często warunkiem jest istnienie spółki przez dłuższy czas. Warto wiedzieć, że spółki, które zostają wystawione na sprzedaż, nie mogą być zadłużone ani nie mogą posiadać zobowiązań finansowych. Oznacza to, że ich zakup jest pozbawiony jakiegokolwiek ryzyka. Spółki te są wolne od kredytów, nie wiążą się również z żadnymi umowami z pracownikami.

O czym należy pamiętać przy zakupie gotowej spółki?

Najważniejszą czynnością przy zakupie gotowej spółki jest dokładne sprawdzenie, czy została ona zarejestrowana, czy jest wolna od długów i zobowiązań i czy posiada kompletną dokumentację. Najlepiej jest to zadanie powierzyć wyspecjalizowanej firmie, gdyż każde, nawet najmniejsze niedopatrzenie w tej kwestii może wiązać się z ogromnymi kosztami, których raczej każdy przedsiębiorca woli uniknąć, zwłaszcza na początku swojej działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here