Czy warto kupić kołowrotek dla chomika?

Decydując się na chomika warto zastanowić się nad odpowiednią wyprawką. Najważniejsza będzie duża klatka poidełko, miska i zapas jedzenia. Chomik z natury jest bardzo energicznym zwierzęciem, które musi się wyszaleć, dlatego powinno się zadbać o gadżet, który mu w tym pomoże.

Kołowrotek dla chomika – dlaczego warto?

Duża klatka nie wystarczy, aby ten mały zwierzak mógł odpowiednio spożytkować swoją energię. Teraz przed oczami staje nam chomik ze śmiesznych obrazków i filmików, który biega w kółko na specjalnym przyrządzie i „nabija” sobie kilometrów. Nie jest to jednak forma żartu, a prawda, warto zaopatrzyć się w kołowrotek dla chomika. Ten gadżet ma swoich przeciwników i zwolenników. Warto poznać za i przeciw tego rozwiązania a następnie podjąć decyzję czy jest niezastąpiony.

Karuzela dla chomika

Ruch jest niezbędny do tego, aby chomik dobrze się rozwijał, dlatego trzeba zagwarantować mu miejsce do tego by pozbył się swojej energii. Karuzela dla chomika będzie idealna dla zwierzaka, który większość swojego życia będzie spędzał w klatce. Dostępne klatki dla tych zwierząt z reguły nie są wielkie, więc nie ma w nich miejsca na szaleństwa. Odpowiedzialny właściciel będzie jednak dążył do tego, aby kołowrotek nie był jedynym miejscem treningów dla jego pupila.

Kółko dla chomika – warto kupić solidny i sprawdzony gadżet

Jak już wspomniano, kółko dla chomika ma również swoich przeciwników, którzy uważają, że jest to niepotrzebny sprzęt, który źle wpływa na psychikę tych malutkich zwierząt. Dlaczego? Chomik, chcąc zaspokoić swoją potrzebę ruchu będzie często korzystał z kółka, co przyczyni się do zminimalizowania czasu, który będzie spędzał ze swoim właścicielem. Może być to problem w budowaniu trwałej relacji zwierzę – człowiek, w rezultacie zwierzę może traktować właściciela jak obcą osobę. Źle wyprodukowany kołowrotek może rozkręcić się podczas „treningu” i przyczynić się do zwichnięcia łapki przez zwierzątko lub nawet śmierci, gdy gadżet upadnie na chomika. Takie rzeczy dzieją się najczęściej mając do czynienia z tanim sprzętem. Wynika z tego, że nie należy oszczędzać na takiej zabawce.

Czym kierować się przy wyborze kołowrotka dla chomika?

Należy pamiętać, że wyróżnia się kilka odmian chomików, a każda z nich będzie potrzebować sprzętu o innym wymiarze. Zbyt mała karuzela spowoduje choroby kręgosłupa, a za duża będzie zbyt ciężka by wprawić ją w ruch. W sklepach zoologicznych wybór jest bardzo duży, do najpopularniejszych należą kółka plastikowe. Są stabilne, lekkie, a ich cena nie nadszarpnie domowego budżetu, jednak posiadają jedną wadę – chomiku lubią je podgryzać, co może być powodem choroby. Innym rozwiązaniem będzie kołowrotek drewniany, który jest nieco droższy, ale nie spowoduje niebezpieczeństwa dla zwierzęcia, kiedy zacznie je podgryzać. Będzie miało to nawet pozytywny wpływ, ponieważ chomik będzie sobie przy tym ścierał zęby.

Analizując za i przeciw wynika, że warto zaopatrzyć pupila w taki sprzęt, ale należy kupić coś odpowiedniego dla małego „biegacza”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here