Czy można przyciemnić przednie lampy?

Jednym ze sposobów na amatorski tuning samochodów jest przyciemnianie lamp. Taki zabieg jest niezwykle prosty, a dodaje samochodowi aurę tajemniczości i zadziorności.

Niestety dla osób, które zdecydowały się na ten zabieg, mamy nie najlepszą wiadomość. Niezależnie od tego, czy chodzi o lampy przednie, czy tylne, każda ingerencja w lampę wiąże się niestety z ingerencją w jej homologację, czyli dopuszczenie do ruchu na drogach publicznych, i sprawia, że taka lampa staje się nielegalna.

Mandat za przyciemnione lampy

Poruszanie się samochodem z przyciemnionymi lampami po drogach publicznych naraża zarówno ciebie jak i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Dlatego ustawodawca słusznie uznał, że jazda samochodem z taką modyfikacją jest uznawana jako poruszanie się niesprawnym samochodem. Kara za takie wykroczenie może być różna i może wynieść nawet 500 złotych. Co więcej, taka modyfikacja jest niezwykle łatwa do wykrycia przez policję. Wystarczy, że miniesz patrol kontrolujący ruch i policjant zapewne zauważy modyfikację lamp i wyczuje w niej szybki i łatwy sposób na wypisanie mandatu. Dlatego ten rodzaj modyfikacji polecamy zarezerwować na specjalne okazje. Więcej na ten temat w kolejnym akapicie.

Kiedy można używać przyciemnionych lamp?

Poruszanie się po drogach publicznych to jednak niejedyna aktywność związana z samochodem, jaką może wykazać prawdziwy fan motoryzacji. Wspomniana wcześniej homologacja dotyczy przecież tylko dróg publicznych. W związku z tym w wypadku jazdy na torze wyścigowym obostrzenie to nie obowiązuje.

Nie obowiązuje ono również w sytuacji, w której wygląd samochodu jest najważniejszy. Mamy tu na myśli zloty samochodowe. Podczas takiego wydarzenia taka modyfikacja nie tylko jest legalna, ale wręcz wskazana. Co więcej, nie wymaga ona dużego nakładu pracy. Wykorzystując nowoczesne metody, taki tuning lamp można zrobić w dosłownie kilkanaście minut i równie szybko usunąć go przed ponownym wjechaniem na drogi publiczne. Dzięki temu przyciemnianie lamp jest szybkim i wygodnym sposobem na szybkie, ale jednocześnie efektywne odpicowanie samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here