Rośliny cebulowe to rodzina obejmująca wiele gatunków, które łączy posiadanie charakterystycznej bulwiastej części spichrzowej, stanowiącej formę przetrwalnikową i umożliwiającą rozwój wypuszczanych ponad powierzchnię gruntu liści oraz kwiatów. Wśród bogactwa odmian znajdują się zarówno rośliny użytkowe np. popularny czosnek czy cebula, jak i wiele gatunków ozdobnych, głównie kwiatów. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich swego ogrodu.

Jakie rośliny cebulowe warto wybierać?

Kwiaty cebulowe stanowią liczną grupę roślin ozdobnych o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie. Wśród nich znajdują się zarówno gatunki jednoroczne, które po zakończeniu sezonu wymagają wykopania, jak i wieloletnie, które mogą przezimować w gruncie, a z nastaniem odpowiednich warunków pogodowych wypuścić liście, łodygę i kwiaty. Są one szczególnie atrakcyjne, ponieważ zakwitają już wczesną wiosną i są pierwszą tak urokliwą ozdobą wpływającą na wystrój ogrodu. Hurtownia z Torunia Green and Joy oferuje szeroki wybór roślin cebulowych i bulwiastych. Spośród zapewniających uzyskanie wyjątkowo efektownych kwiatostanów najbardziej polecane są rozmaite odmiany tulipanów, cenionych za rozmaitość kolorów oraz krokusy, przebiśniegi, a także śnieżyce i szafirki, cechujące się bardzo dobrą odpornością na niskie temperatury. Równie popularne są lilie, gladiole nazywane też mieczykami, hiacynty i narcyzy. Wielu zwolenników mają dalie, begonie, irysy oraz czosnki ozdobne.

Jak postępować z kwiatami cebulowymi?

Wybierając cebulki, należy zwracać uwagę na to, by nie posiadały one plam czy narośli, a także sprawdzać, czy nie są przesuszone. Rośliny kwitnące wiosną należy sadzić jesienią, a te, które kwitną latem – wczesną wiosną. Wkopuje się je po namoczeniu w środku eliminującym choroby odgrzybiczne. Zwykle koło siebie umieszcza się większe skupiska cebulek. Dla zabezpieczenia ich przed szkodnikami można stosować specjalne koszyczki ochronne. Cebule sadzi się na głębokości kilku centymetrów – zazwyczaj tak, by była ona 3 lub 4-krotnie większa od ich wysokości. Wymogi co do podłoża mogą być nieco inne przy rozmaitych gatunkach, lecz na ogół najlepsza będzie ziemia obojętna albo lekko zasadowa. Hurtownia ogrodnicza Green and Joy oferuje szeroki wybór cebulek, a także nawozów, środków ochrony roślin i narzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here