Jak usunąć zapach stęchlizny?

Zapach stęchlizny jest niezwykle uciążliwy i może się odkładać nie tylko na materiałowych elementach mebli oraz dywanach, lecz również ubraniach, które znajdują się w domu. Jeśli zostanie on zbagatelizowany, to oprócz nieprzyjemnego zapachu, mogą dojść straty materialne oraz zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, by reagować – np. przy pomocy ozonowania wnętrza.

Skąd się bierze zapach stęchlizny?

Zapach stęchlizny jest wynikiem gromadzącej się w domu wilgoci. W efekcie następuje zmiana środowiska, która sprzyja rozwojowi grzybów oraz mikroorganizmów. To właśnie one są odpowiedzialne za charakterystyczny i nieprzyjemny zapach, który panuje w pomieszczeniach.

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest namierzenie źródła zwiększonej wilgoci w domu. Najczęściej jest ona wynikiem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, nieszczelności okien lub dachu. Następnym krokiem jest osuszenie nadmiaru wody, który mógł się zebrać w wyniku wycieku. Bez tego kroku problem stęchlizny będzie powracał, natomiast w miejscu zalania może dojść zarówno do przebarwień, jak i do rozwoju grzybów.

Ponieważ zapach stęchlizny jest nie tylko nieprzyjemny, ale również silny, to łatwo pozostaje na strukturach chłonnych, jak np. ściany karton-gipsowe, wykończenia, tapicerka mebli, gobeliny, dywany, zasłony, legowiska zwierząt itd.  Dlatego polecanym sposobem jest ozonowanie wnętrz. Nie tylko usunie ono nieprzyjemny zapach stęchlizny, ale jest również zabójcze dla grzybów i drobnoustrojów, które go powodują.

Ozonowanie wnętrz domu można przeprowadzić na własną rękę przy pomocy odpowiedniego generatora. Ich sprzedażą zajmują się specjalne sklepy, takie jak bitom, które oferują zarówno zakupy stacjonarne, jak i sprzedaż wysyłkową.

Czy ozonowanie pomieszczeń jest opłacalne?

Tak, jest to zasługa wielu czynników, które wpływają na jakość pomieszczeń, dzięki zainstalowaniu odpowiedniego generatora ozonu do mieszkań lub domów. Przede wszystkim regularne ozonowanie pomieszczeń znacznie obniża ilość przenoszonych w powietrzu drobnoustrojów, co jest szczególnie widoczną zaletą w czasach pandemicznych.

Praca ozonatora wpływa też na obniżenie w pomieszczeniach ilości alergenów. Dlatego jest on chętnie wykorzystywany przez alergików w celu utrzymania komfortowych warunków w mieszkaniach i domach.

Ozonowanie wnętrz pozwala również trwale pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które mogą być nawiewane z zewnątrz lub są efektem działania domowników. Tak jest np. w przypadku zapachu dymu tytoniowego, który często osadza się na meblach. W przypadku regularnego ozonowania możliwe jest całkowite pozbycie się go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj