Co to jest płaszcz wodny i jak działa?

Żyjemy z klimacie, który przez większą część roku wymaga ogrzewania naszych domów i mieszkań. O ile nie stanowi to problemu dla właścicieli nieruchomości podłączonych do sieci ciepłowniczej, o tyle dla pozostałych może okazać się nie lada wyzwaniem. Planując ogrzewanie domu muszą oni wziąć pod uwagę zarówno komfort użytkowania, jak i koszty instalacji oraz eksploatacji. Nie dziw więc fakt, że stale poszukują nowoczesnych i efektywnych rozwiązań, wśród których na szczególną uwagę zasługuje płaszcz wodny. Dowiedz się, czym jest płaszcz wodny i w jaki sposób działa.

Płaszcz kojarzy się nam z kojącym ciepłem w chłodny dzień. Nie inaczej jest w przypadku płaszcza wodnego, tyle że otula on ciepłem nasze domy. Jest integralną częścią kominków lub piecyków, dzięki czemu pełnią one podwójną funkcję. Z jednej strony wpływają na wrażenia estetyczne i zapewniają przyjemność związaną z widokiem paleniska, z drugiej zaś zapewniają ciepło w całym domu. Jest to możliwe ze względu na specjalną konstrukcję kominków i piecyków z płaszczem wodnym. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od zwykłych urządzeń tego typu, co sprawia, że są doskonałą ozdobą salonu. Budowa ich korpusu jest jednak zupełnie inna, ponieważ mają podwójne ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda, a ponadto posiadają możliwość podłączenia do sieci centralnego ogrzewania. Dzięki temu podgrzana woda znajdująca się w płaszczu wodnym może zostać wykorzystana zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i podgrzania ciepłej wody użytkowej. O dokładną zasadę działania tego typu kominka zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl.

Płaszcz wodny zbudowany najczęściej z podwójnych ścianek blachy kotłowej otacza palenisko, a krążąca w nim woda odbiera energię cieplną wytworzoną podczas spalania i przekazuje ją do głównej instalacji wodnej. Piecyki z płaszczem wodnym są bardzo wydajne – jednym urządzeniem można ogrzać cały dom lub mieszkanie, nawet większych gabarytów. Aby spełnić ten warunek, kominek musi być połączony z instalacją centralnego ogrzewania, czyli grzejnikami ściennymi lub z systemem ogrzewania podłogowego, twierdzi nasz rozmówca.

Płaszcz wodny można spotkać w tradycyjnych kominkach, jednak takie rozwiązanie może być na dłuższą metę uciążliwe, ponieważ wymaga ciągłego dokładania opału i doglądania paleniska. Nowocześniejszym i znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są piecyki pelletowe z płaszczem wodnym. Posiadają one automatyczny system dozowania paliwa, a także możliwość podłączenia zewnętrznego termostatu, dzięki czemu mogą pracować jedynie wtedy, kiedy jest to potrzebne. Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać nie tylko o ciągłym uzupełnianiu opału, ale stosując tygodniowy programator, może zapewnić sobie także optymalną temperaturę np. po przyjściu z pracy.

Podsumowując, kominki z płaszczem wodnym to doskonały sposób na zapewnienie sobie komfortu cieplnego w połączeniu z walorami estetycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj