zawory elektromagnetyczne

Wśród nowoczesnych technologii, jakie pojawiają się w instalacjach domowych i przemysłowych, znajdziemy również wiele starszych rozwiązań, które doskonale się sprawdzają, zapewniają trwałość i długowieczność użytkowania. Doskonałym przykładem mogą być zawory elektromagnetyczne, które z powodzeniem stosowane są już od dawna. Są solidnie wykonane, funkcjonalne i odporne na uszkodzenia oraz zniszczenia. Wszędzie, gdzie się pojawiają, można mieć pewność stuprocentowego działania instalacji. Oczywiście, pod warunkiem, że są prawidłowo zamontowane.

Dopasowanie zaworu elektromagnetycznego

Aby instalacja działała prawidłowo, zawór elektromagnetyczny powinien być do niej w stu procentach dopasowany pod każdym względem. Jednym z najważniejszych, choć oczywiście nie jedynym kryterium wyboru zaworu, powinny być jego wymiary. Muszą być one ściśle dopasowane do innych elementów instalacji, gdyż zarówno przewymiarowanie, jak i niedowymiarowanie może skutkować problemami podczas użytkowania instalacji. W przypadku standardowych instalacji raczej nie powinno być problemu z dopasowaniem zaworu, problem jednak pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z nietypowymi zastosowaniami. Jakie mogą być negatywne skutki złego dobrania wymiaru zaworu?

Gdy zawór jest za duży

Jednym z problemów może być sytuacja, gdy zawór pod względem wymiarów jest za duży. Takie przewymiarowanie może powodować sporo problemów w czasie użytkowania całej instalacji. Często przy pierwszych usterkach szukamy przyczyn zupełnie gdzie indziej, zamiast skupić się na tym, że zawór po prostu ma śle dobrane parametry. Jakie są skutki przewymiarowania? Oczywistą kwestią jest wyższy koszt całej instalacji – im większy zawór, tym więcej będzie kosztował. Mogą również pojawić się problemy w czasie montażu, co obchodzi się na różne sposoby. Niestety, nawet jeśli zawory elektromagnetyczne w za dużym rozmiarze uda się zamontować, będą powodowały problemy na etapie użytkowania. Jednym z nich będą nadmierne drgania w wewnętrznych elementach instalacji, a także szybkie niszczenie się uszczelnień. Krótko mówiąc – źle dobrany zawór sprawi, że trzeba będzie prędzej czy później przebudować całą instalację.

Za małe zawory elektromagnetyczne

Problemem jest nie tylko przewymiarowanie zaworów, ale również ich niedowymiarowanie. Gdy zawory będą zbyt małe w stosunku do innych elementów instalacji, będą mocno obniżały ciśnienie wyjściowe i powodowały problemy z przepływem. Trzeba również liczyć się ze stratami ciśnienia w różnych miejscach instalacji. Za małe zawory również będą więc problemowe praktycznie od samego początku użytkowania. Jeśli chcemy obniżyć koszty wykonania instalacji poprzez zakup za małych zaworów, musimy liczyć się z tym, że w efekcie i tak poniesiemy wyższe koszty doprowadzenia instalacji do porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj