Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej – jak nie dać się hakerom

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób korzysta z Internetu. Coraz więcej czynności, które do tej pory wykonywaliśmy wychodząc z domu, możemy przeprowadzić przez Internet. Na tym fakcie korzysta wielu przestępców i internetowych hakerów, którzy szczególnie upodobali sobie bankowość internetową.

Korzystanie z usług bankowych przez Internet staje się w coraz szybszym tempie porządkiem dziennym. Banki oczywiście informują nas o czyhającym na nas niebezpieczeństwie. Tym bardziej, że metody internetowych przestępców stają się coraz bardziej wyszukane. Dlatego musimy strzec się tego wilka nawet wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy.

Nie klikajmy łączy, do których nie mamy zaufania. Aby ustrzec się przed internetową kradzieżą dóbr należy przede wszystkim wyczulić się na kilka bardzo delikatnych oznak, że coś może być nie tak. Przede wszystkim należy uważać na wszystkie wiadomości, jakie dostajemy przez e-mail. Nie należy klikać łączy, o których bezpieczeństwie nie jesteśmy przekonani. Podawanie się za bank to jedna z głównych broni, jaką używają internetowi przestępcy. Dlatego za wszelką cenę skontaktujmy się z bankiem, jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni. Złodzieje tylko czyhają na nasz błąd.

Nie zapominajmy o aktualizacjach oprogramowania. Kolejną sprawą, o której winniśmy pamiętać jest regularne aktualizowanie programów antywirusowych. Jeżeli wirus dostanie się do naszego systemu, a my nie będziemy odpowiednio przygotowani, będziemy zgubieni. Hakerzy nie próżnują i tworzą coraz to nowsze wersje wirusów, które muszą sprostać wszelkim zabezpieczeniom. Zagrożona może być nawet klawiatura, przeglądarka czy kamera internetowa, dlatego lepiej dobrze się pilnujmy, aby haker nie przejął kontroli nad komputerem.

Uważaj na wiadomości, jakie dostajesz na telefon. Uważaj z telefonem komórkowym i wiadomościami, jakie dostajesz. Przestępcy bardzo często chcą przejąć właśnie ten rodzaj zabezpieczenia. Należy wyczulić się na wszelkie wiadomości, jakie dostajemy od banku w sprawie zmiany numeru telefonu bądź zainstalowania nowego oprogramowania na telefonie. Wiadomości SMS należy dokładnie sprawdzać, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzje.

Wykrycie i złapanie sprawcy ataku hakerskiego i wyłudzenia pieniędzy tą drogą może być trudne lub wręcz niewykonalne. Jednak nawet jeżeli czynności organów ścigania zostaną uwieńczone powodzeniem a sprawca zostanie osądzony – skazany, to ofiarę ataku hakerskiego najbardziej interesuje odzyskanie pieniędzy a z tym może być problem. Egzekucja komornicza może okazać się bezskuteczną wobec ukrywania mienia przez skazanego – to bardzo częsty scenariusz w takich przypadkach. 

Konsultacja: właściciel serwisu pamietnikwindykatora.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj